Integrated Work System (IWS) a oferta Akademii RATO
Oferta RATO to definicja IWS - dosłownie!
Według definicji E&Y Integrated Work System (IWS) to biznesowa strategia łańcucha dostaw, skupiająca się na poprawie niezawodności produkcji, redukcji kosztów i zwiększeniu wydajności (1). Misja i wizja RATO Industrial Solutions opiera się na dokładnie tych samych założeniach – zapewnienie niezawodności, zwiększenie rentowności i wprowadzanie najlepszych praktyk w przedsiębiorstwach to nasze drogowskazy w codziennej pracy. Nie jest więc przypadkiem, że oferta szkoleniowa RATO wpisuje się idealnie w procesie wdrażania systemu IWS do firm z gałęzi przemysłu.
Dlaczego my?
Od prawie 30 lat nasi specjaliści na co dzień spotykają się z bolączkami pracowników utrzymania ruchu i personelu odpowiedzialnego za prawidłową pracę maszyn. Często jesteśmy pierwszym kontaktem dla wielu kontrahentów, gdy wykrywane są nieprawidłowości, zwiększenie częstotliwości przestojów, a standardowe metody reakcji na awarie zawodzą. Takie doświadczenia pokazały, że bez gruntownych szkoleń każdego pracownika, wyrobienia prawidłowych nawyków na poziomie jednostki trwała zmiana i poprawa na lepsze jest niemożliwa – i był to fundament powstania Akademii RATO.
Akademia RATO, kompleksowa oferta a założenia systemu IWS
Podstawowe zasady IWS obejmują:
1. Minimalizacja strat aż do 100%
W przemyśle minimalizacja strat oznacza dążenie do eliminacji wszelkich form marnotrawstwa, takich jak nadprodukcja, zbędne przestoje, nadmierne zapasy, zbędna aktywność, defekty i niewykorzystany potencjał pracowników. W utrzymaniu ruchu oznacza to również minimalizację awarii i przestojów maszyn poprzez wdrażanie strategii takich jak Predictive Maintenance (PdM) i Proactive Maintenace (PM), które pozwalają przewidywać i zapobiegać awariom. Akademia RATO oferuje szkolenia, które pomagają w zrozumieniu obu tych technik i wdrażaniu najlepszych praktyk smarowniczych, co jest kluczowe dla minimalizacji strat w systemach smarowania.
2. Zdefiniowanie celów i zaangażowanie pracowników
W przemyśle kluczowe jest jasne określenie celów produkcyjnych, takich jak zwiększenie wydajności, poprawa jakości produktów czy redukcja kosztów. Zaangażowanie pracowników polega na ich aktywnym uczestnictwie w procesach doskonalenia, co może obejmować szkolenia i warsztaty praktyczne. Kompleksowa oferta Akademii RATO organizuje różnorodne szkolenia, w tym szkolenia wewnętrzne oraz szkolenia MLT (Machinery Lubrication Technician), które kończą się międzynarodowym egzaminem ICML. Te szkolenia pomagają pracownikom zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności, aby efektywnie realizować cele organizacji.
3. Analiza obecnych procesów
Analiza procesów produkcyjnych i utrzymania ruchu polega na dokładnym badaniu i ocenie istniejących procedur, aby zidentyfikować obszary, w których kryją się największe możliwości usprawnień. W utrzymaniu ruchu analiza może obejmować monitorowanie stanu maszyn, analizę przyczyn awarii oraz ocenę efektywności działań konserwacyjnych. Akademia RATO oferuje szkolenia z technik diagnostycznych, które uczą, jak skutecznie analizować i optymalizować procesy smarowania. Oferta szkoleniowa może obejmować również wizję lokalną w zakładzie przemysłowym, w czasie której nasi specjaliści są w stanie zdiagnozować najbardziej widoczne i naglące błędy i nieprawidłowości, które zaburzają osiągnięcie celów niezawodności procesów.
4. Monitorowanie i raportowanie
Stałe monitorowanie procesów produkcyjnych i stanu maszyn jest kluczowe dla zapewnienia ich efektywności. W przemyśle wykorzystuje się systemy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) oraz IIoT (Industrial Internet of Things) do zbierania i analizowania danych w czasie rzeczywistym. W utrzymaniu ruchu monitorowanie obejmuje regularne przeglądy, diagnostykę oraz raportowanie wyników, co pozwala na szybkie reagowanie na potencjalne problemy. Akademia RATO oferuje szkolenia z monitorowania i diagnostyki systemów smarowania, które pomagają w bieżącym śledzeniu kondycji maszyn. Doskonałym uzupełnieniem jest oferta urządzeń SMART: (https://rato.pl/pl/technika-smarno-olejowa/produkty/urzadzenia-smart/).
5. Ciągłe doskonalenie
Ciągłe doskonalenie w przemyśle polega na nieustannym wprowadzaniu innowacji i usprawnień w procesach produkcyjnych. Nie oznacza to jednak, że doskonalenie obejmuje wyłącznie maszyny. Akademia RATO zapewnia ciągłość szkolenia pracowników na różnych szczeblach hierarchii – od szybkich, podstawowych pokazów w Państwa zakładach poprzez szkolenia wewnętrzne, certyfikowane szkolenia dwudniowe aż po kurs przygotowujący do egzaminów międzynarodowych.
Źródło: