Czym jest uszczelnienie mechaniczne ?

Uszczelnienie mechaniczne (zwane także czołowym) jest ruchomym elementem uszczelniającym stosowanym w maszynach tłoczących wyposażonych w obrotowy wał przechodzący przez obudowę urządzenia (lub gdy ruchoma obudowa wiruje wokół nieruchomego wału). Zasada działania uszczelnienia sprowadza się do zastosowania dwóch stykowych powierzchni ciernych, z których jedna zainstalowana jest na ruchomej części obrotowej, zazwyczaj montowanej na wale oraz części nieruchomej, montowanej w korpusie maszyny (lub odwrotnie). Pierścienie ściśle do siebie przylegają za sprawą zastosowania elementów dociskających (jednej lub wielu sprężyn) i podczas ruchu obrotowego zapobiegają przedostawaniu się czynnika tłoczonego do elementów silnika elektrycznego w urządzeniu, np. uzwojenia.

Szukasz uszczelnienia ? log in

Dobór uszczelnienia

Uszczelnienie dobieramy pod względem typu konstrukcji uszczelnienia (mieszkowe, sprężynowe, kompaktowe) oraz w zależności od rodzaju pompowanej cieczy (np. woda, olej, ściek). Aby dokonać prawidłowego doboru uszczelnienia ważne jest, aby dokładnie zwymiarować poszczególne elementy:

 • D
  rozmiar wału w mm
 • L3
  długość zabudowy części obrotowej (L3)
 • D7
  średnica pierścienia stałego mierząc po elemencie gumowym (D7)
 • L4
  wysokość pierścienia stałego mierzona od części ciernej do końca elastomeru (L4)
Szukasz uszczelnienia ? log in

Uszczelnienie mechaniczne RIS

Bogata oferta

Duża różnorodność wymiarów i materiałów, z których są wykonane uszczelnienia umożliwia ich zastosowanie w różnych, niejednokrotnie wymagających warunkach. Oferujemy szeroki wybór dostępnych uszczelnień mechanicznych dedykowanych do: sprężarek, mieszalników, mieszadeł do ścieków, pomp zatapialnych, głębinowych oraz próżniowych.

Specjalne zastosowania

Niektóre uszczelnienia mechaniczne mogą mieć kontakt z agresywnymi chemicznie środkami, olejami lub mogą pracować w wysokich temperaturach. To wszystko bierzemy pod uwagę doradzając naszym klientom w sprawie dobierania uszczelnień mechanicznych. Nasze uszczelnienia pracują w pompach wielu renomowanych producentów, a fachowa obsługa i szeroka gama uszczelnień sprawia, że cieszymy się zaufaniem serwisów pomp w całym kraju.

Ekspresowa obsługa

Oferujemy wsparcie wyspecjalizowanych doradców techniczno-handlowych. Dzięki temu nasza pomoc w przypadku nagłych awarii jest natychmiastowa – od doboru odpowiedniego uszczelnienia, po wysyłkę do klienta.

Katalog uszczelnień

Wszystkie informacje o uszczelnieniach w jednym miejscu!

Lubrication & oils